Välkommen till Ocab!

Scroll to content

Om oss

Vi är Sveriges ledande skadeserviceföretag med både kunnandet och kapaciteten att leverera marknadens starkaste erbjudande, samtidigt som det personliga och lokala engagemanget är själen i vår verksamhet. 

Vi är 900 medarbetare som varje dag hjälper våra kunder att begränsa, åtgärda och förebygga skador. Som arbetsgivare är Ocabs ambition att vara en attraktiv arbetsplats med engagerade medarbetare som trivs och utvecklas. Vi har räddat värden sedan 1964, välkommen att göra det tillsammans med oss! 

Våra värderingar

Kvalitet
Vi kompetenssäkrar våra medarbetare och arbetar med ständiga förbättringar i vår verksamhet
Engagemang
Med stort engagemang, proaktivitet och fokus på att leverera de bästa lösningarna, skapar vi goda och långsiktiga relationer.
Hållbarhet
Vi ska bidra till ett hållbart samhälle genom att bedriva vår verksamhet på ett ekologiskt, socialt och ekonomiskt hållbart sätt.

Varför jobba hos oss?

På Ocab är ingen dag är den andra lik. Du är ute på skadeplatser och träffar människor och får chansen att hjälpa dem på olika sätt. 

På Ocab strävar vi efter en öppen företagskultur. Hos oss blir du snabbt en i gänget, samtidigt som du blir en del av något större. Vi finns i hela landet och tillsammans med våra systerbolag erbjuder vi en bredd av möjligheter. att utvecklas med oss.

På Ocab tillmötesgår vi medarbetarens intresse av sitt arbete. Oavsett om du vill göra en ledarskapsresa eller utvecklas i din yrkesroll som tekniker så har vi utbildningsprogram för dig.

 

Möt våra fantastiska medarbetare 👋🏼

Vi har en härlig sammanhållning som gör att det blir kul att gå till jobbet! Och att man utmanar sig själv i många lägen och därmed lär sig nya saker.

Louise Saneringstekniker, rivning

Jag sporras av att känna att jag kan få hjälpa folk som har skador. Det är kul att få följa från att det precis blivit en skada och allt är kaos, till att allt återställs.

Andreas Fukttekniker
Möt fler medarbetare

Lediga jobb i koncernen

Lär känna oss ännu bättre

Killar vs Tjejer
Lokala kontor

Hantverkarvägen 1
145 63 Norsborg Vägbeskrivning stockholm@ocab.se 010-169 50 00

Anderstorp

Hyvelgatan 4
334 32 Anderstorp Vägbeskrivning anderstorp@ocab.se 036-184490

Bollnäs

Hantverkargatan 13
821 30 Bollnäs Vägbeskrivning halsingland@ocab.se 0278 - 359 77

Borås

Skaraborgsvägen 30
506 30 Borås Vägbeskrivning boras@ocab.se 0738 - 101 619

Enköping

Annelundsgatan 7
749 40 Enköping Vägbeskrivning enkoping@ocab.se 018 - 150 400

Falun

Rissgårdsvägen 3
791 77 Falun Vägbeskrivning dalarna@ocab.se 023 - 792 440

Gotland

Allégatan 82
621 49 Visby Vägbeskrivning gotland@ocab.se 0498 - 473 329

Gällivare

Oljevägen 9
982 38 Gällivare Vägbeskrivning norrbotten@ocab.se 0970 - 522 682

Gävle

Redargatan 18
803 02 Gävle Vägbeskrivning gavle@ocab.se 026 - 181 570

Göteborg

Hulda Lindgrens gata 8
421 31 Västra Frölunda Vägbeskrivning goteborg@ocab.se 031 - 456 590

Halmstad

Industrivägen 1
302 41 Halmstad Vägbeskrivning halmstad@ocab.se 035 - 342 45

Helsingborg

Andesitgatan 9
254 68 Helsingborg Vägbeskrivning helsingborg@ocab.se 042 - 328 940

Hudiksvall

Mickelsvägen 5
824 34 Hudiksvall Vägbeskrivning hudiksvall@ocab.se 0650 - 401 310

Härnösand

Strandgatan 4
871 45 Härnösand Vägbeskrivning harnosand@ocab.se 0611 - 244 40

Jönköping

Verktygsvägen 14
553 02 Jönköping Vägbeskrivning jonkoping@ocab.se 036 - 184 490

Kalmar

Tjuvbackevägen 6
392 39 Kalmar Vägbeskrivning kalmar@ocab.se 0480-478931

Karlskrona

Tennvägen 14
371 50 Karlskrona Vägbeskrivning karlskrona@ocab.se 0455 - 126 40

Kiruna

Vibratorvägen 19
981 38 Kiruna Vägbeskrivning kiruna@ocab.se 0980 - 105 00

Kramfors

Kajvägen 10
872 36 Kramfors Vägbeskrivning kramfors@ocab.se 0660 - 523 80

Linköping

Finnögatan 5
582 78 Linköping Vägbeskrivning linkoping@ocab.se 013 - 125 201

Luleå

Gårdsvägen 15A
973 47 Luleå Vägbeskrivning norrbottten@ocab.se 0920 - 250 540

Motala

Smedjegatan 3
591 37 Motala Vägbeskrivning motala@ocab.se 0141 - 800 57

Norrköping

Fjärilsgatan 48
603 61 Norrköping Vägbeskrivning norrkoping@ocab.se 011 - 103 790

Norrtälje

Baldersgatan 16
761 50 Norrtälje Vägbeskrivning norrtalje@ocab.se 010-169 51 00

Oskarshamn

Södra Vägen 1
572 50 Oskarshamn Vägbeskrivning oskarshamn@ocab.se 0491 - 760 699

Piteå

Batterigatan 1
941 47 Piteå Vägbeskrivning pitea@ocab.se 0911-107 77

Skellefteå

Nålvägen 5
931 57 Skellefteå Vägbeskrivning skelleftea@ocab.se 0910 - 215 660

Skövde

Kåsatorpsvägen 15
541 34 Skövde Vägbeskrivning skovde@ocab.se 0500 - 435 025

Sollentuna, Stockholm

GUSTAVSLUND 10
192 77 Sollentuna Vägbeskrivning stockholm@ocab.se 010-169 50 00

Sundsvall

Gärdevägen 1
856 50 Sundsvall Vägbeskrivning sundsvall@ocab.se 060 - 525 860

Södertälje

Brännarevägen 3
151 55 Södertälje Vägbeskrivning sodertalje@ocab.se 010-169 50 00

Tranås

Hjälmarydsvägen 1
573 38 Tranås Vägbeskrivning tranas@ocab.se 0140 - 386 970

Uddevalla

Vinterbräckevägen 3
451 54 Uddevalla Vägbeskrivning uddevalla@ocab.se 0522 - 889 50

Umeå

Bruksvägen 3
906 21 Umeå Vägbeskrivning umea@ocab.se 090 - 182 400

Uppsala

Hållnäsgatan 3
752 28 Uppsala Vägbeskrivning uppsala@ocab.se 018 - 150 400

Värmdö, Stockholm

Minos väg 11
134 44 Gustavsberg Vägbeskrivning stockholm@ocab.se 010-169 50 00

Västerås

Fallhammargatan 8
721 33 Västerås Vägbeskrivning vasteras@ocab.se 021 - 129 910

Växjö

Verkstadsgatan 5
352 46 Växjö Vägbeskrivning vaxjo@ocab.se 0470 - 347 880

Ystad

Södra Dragongatan 20
271 39 Ystad Vägbeskrivning ystad@ocab.se 0411 - 570 960

Örebro

Nastagatan 12A
702 27 Örebro Vägbeskrivning orebro@ocab.se 019 - 170 770

Örnsköldsvik

Björnavägen 74B
891 42 Örnsköldsvik Vägbeskrivning ovik@ocab.se 0660 - 523 80

Östersund

Storlienvägen 38
831 52 Östersund Vägbeskrivning ostersund@ocab.se 063 - 554 16 00

Teamtailor

Karriärsida från Teamtailor